Skip to content

111 Catherine StRed Bank, NJ 07701

Built 1929

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 18, 1994

Property Information

Block73
Lot4.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionB1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,700
33%
Improvement Value:$316,400
67%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+2.2%
2024$7,957+1.6%
2023$7,832+5.2%
2022$7,443+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5354, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1929