Skip to content

108 Drs James P, U-B1Red Bank, NJ 07701

Built 2000

Last Sale Price
$229,846
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block75.01
Lot82.01
QualifierC8205
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
4%
Improvement Value:$224,500
96%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,898+1.5%
2024$2,855+4.2%
2023$2,740+5.9%
2022$2,588+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$229,846

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9684, Page 767NU CodeCOAH housing (21)Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$157,600

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8870, Page 9483Recorded1/5/2011

Property Sale

Sale
$109,174
DeedBook 8049, Page 9857

Property Built

Built

Year Built: 2000