Skip to content

116 Drs James P, U-C6Red Bank, NJ 07701

Built 2000

Last Sale Price
$121,838
Last Sale Date
May 26, 2004

Property Information

Block75.01
Lot82.01
QualifierC8210
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
4%
Improvement Value:$214,600
96%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,466+1.6%
2024$3,413+3.1%
2023$3,311+6.2%
2022$3,117+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$121,838

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8371, Page 4843Recorded6/14/2004

Property Sale

Sale
$109,174
DeedBook 8026, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 2000