Skip to content

116 Drs James P, U-C8Red Bank, NJ 07701

Built 2000

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block75.01
Lot82.01
QualifierC8212
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,200
57%
Improvement Value:$226,600
43%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,028+0.3%
2024$8,007+25.3%
2023$6,389+2.9%
2022$6,209+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9710, Page 9939Recorded10/30/2024

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9576, Page 3047Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8484, Page 6860Recorded8/10/2005

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8040, Page 3877

Property Built

Built

Year Built: 2000