Skip to content

146 Maple AveRed Bank, NJ 07701

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Dec 5, 2012

Property Information

Block75.02
Lot142
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 G1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,229
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,900
37%
Improvement Value:$679,400
63%
Total Assessment$1,078,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,281+0.7%
2024$19,139+4.6%
2023$18,296-0.9%
2022$18,462+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft3,229DeedBook 8986, Page 6421NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/19/2012

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 5907, Page 544Recorded2/9/2000

Property Built

Built

Year Built: 1907