Skip to content

140 Maple Ave

Red Bank, NJ 07701

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block75.02
Lot143
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2 G1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,961
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,900
43%
Improvement Value:$531,400
57%
Total Assessment$930,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,565+0.6%
2024$16,471+5.1%
2023$15,672-0.9%
2022$15,822+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,325,000

From:

To:

DeedBook 9727, Page 5937Recorded2/27/2025

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,961DeedBook 8390, Page 229NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1907