Skip to content

130 Maple Ave

Red Bank Boro, NJ

Built 1984
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 13, 1989

Property Information

Block75.02
Lot144.01
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class39
Description2S WFA UT3A B3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
17%
Improvement Value:$187,900
83%
Total Assessment$227,100

Sale
$115,000
DeedBook 4966, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1984