Skip to content

33 Chestnut StRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2025

Property Information

Block75.02
Lot154
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,800
59%
Improvement Value:$233,900
41%
Total Assessment$572,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+13.0%
2024$8,928+5.5%
2023$8,465+1.9%
2022$8,309+11.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901