Skip to content

119 Pearl StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block75.02
Lot156
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,000
55%
Improvement Value:$280,600
45%
Total Assessment$623,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,843+0.2%
2024$10,826+38.3%
2023$7,825+1.3%
2022$7,723+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 9542, Page 6289NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 8291, Page 7265NU CodeFamily (1)Recorded10/25/2003

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5767, Page 67Recorded11/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1915