Skip to content

199 Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 19, 1994

Property Information

Block75.03
Lot57
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class18
Description2F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,700
47%
Improvement Value:$241,600
53%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+0.4%
2024$7,533+14.2%
2023$6,599+4.6%
2022$6,312+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5362, Page 655

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4795, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1920