Skip to content

205 Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Industrial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 18, 2010

Property Information

Block75.03
Lot59.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,700
36%
Improvement Value:$336,600
64%
Total Assessment$523,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,816+0.9%
2024$8,735+13.2%
2023$7,718-0.8%
2022$7,782+21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 8821, Page 3442Recorded2/23/2010