Skip to content

147 Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2011

Property Information

Block75.05
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,700
39%
Improvement Value:$338,600
61%
Total Assessment$554,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,468+21.4%
2024$7,799+15.0%
2023$6,780+4.6%
2022$6,480+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 8302, Page 755Recorded11/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920