Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
9 Central AveRed Bank, NJ 07701
Last Sale Date
Feb 2, 2024
Property Information
Block75
Lot103.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2CB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,345
Acreage0.78
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$513,500
30%
Improvement Value:$1,213,400
70%
Total Assessment$1,726,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,964 | +0.9% |
| 2024 | $31,677 | -2.2% |
| 2023 | $32,376 | -0.9% |
| 2022 | $32,671 | +4.1% |
Property History
No events match the selected filters.