Skip to content

150 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block77
Lot25.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,300
46%
Improvement Value:$257,100
54%
Total Assessment$472,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,183+30.2%
2024$6,287+15.1%
2023$5,463+4.1%
2022$5,246+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 9673, Page 2874NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/4/2024

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8109, Page 9796NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/3/2002

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4814, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1920