Skip to content

125 River StreetRed Bank, NJ 07701

Built 2005

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block78
Lot1.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,662
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
35%
Improvement Value:$321,500
65%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,576+15.4%
2024$7,430-0.3%
2023$7,454+3.9%
2022$7,173+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9245, Page 428Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 8553, Page 9431Recorded4/5/2006

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 8444, Page 8158NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/16/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005