Skip to content

254 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block80
Lot16.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
42%
Improvement Value:$220,500
58%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,413+8.4%
2024$5,918+15.4%
2023$5,129+20.4%
2022$4,260+7.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9474, Page 8134Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9253, Page 9050Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 8846, Page 2126NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/23/2010

Property Built

Built

Year Built: 1915