Skip to content

248 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 2017

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block80
Lot16.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2S-V-L-1U
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
26%
Improvement Value:$451,800
74%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,743+1.5%
2024$10,589-0.6%
2023$10,655+5.9%
2022$10,065+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9247, Page 4641NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017