Skip to content

258 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 1948

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block80
Lot17.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
43%
Improvement Value:$220,400
57%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,566+2.6%
2024$6,402+2.8%
2023$6,226+4.3%
2022$5,966+11.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 9720, Page 673Recorded1/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1948