Skip to content

256 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block80
Lot17.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
48%
Improvement Value:$171,700
52%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+2.5%
2024$5,395+3.5%
2023$5,214+3.9%
2022$5,019+18.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 9365, Page 6093Recorded8/28/2019

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 8391, Page 3216Recorded8/5/2004

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 8130, Page 1546NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/31/2002

Property Built

Built

Year Built: 1915