Skip to content

130 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block81
Lot13.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage692
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
62%
Improvement Value:$83,300
38%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,514+1.6%
2024$3,459+1.9%
2023$3,396+2.8%
2022$3,303+8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915