Skip to content

126 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2021

Property Information

Block81
Lot13.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
48%
Improvement Value:$147,700
52%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,681+7.0%
2024$4,376+3.7%
2023$4,219+3.7%
2022$4,067+7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,500

From:

To:

DeedBook 5911, Page 491NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1915