Skip to content

86 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block81
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,900
42%
Improvement Value:$201,200
58%
Total Assessment$349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+8.4%
2024$5,418+3.1%
2023$5,257+4.2%
2022$5,046+7.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 8337, Page 4688Recorded3/8/2004

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 8096, Page 8159Recorded4/3/2002

Property Sale

Sale
$73,867
DeedBook 4986, Page 894

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4890, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1915