Skip to content

195 River StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2004

Property Information

Block82
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
45%
Improvement Value:$225,300
55%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+8.7%
2024$6,409+4.3%
2023$6,143+3.9%
2022$5,912+6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4633, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1915