Skip to content

125 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 2016

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block83
Lot6.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-V-TH-BIG-1U
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,892
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,900
52%
Improvement Value:$321,300
48%
Total Assessment$669,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,319+4.1%
2024$10,877+4.0%
2023$10,462+3.2%
2022$10,142+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 9216, Page 2117Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016