Skip to content

257 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block84.01
Lot72
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
46%
Improvement Value:$200,900
54%
Total Assessment$374,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+6.4%
2024$6,148+12.6%
2023$5,461+4.6%
2022$5,221+11.2%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$228,500

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9273, Page 6743Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8976, Page 6521NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/16/2012

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8826, Page 2297NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/1/2010

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8651, Page 3388Recorded5/14/2007

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8446, Page 4280Recorded3/22/2005

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8246, Page 5844Recorded6/24/2003

Property Sale

Sale
$107,250

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8123, Page 108NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/15/2002

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 5676, Page 511NU CodeFamily (1)Recorded12/26/1997

Property Built

Built

Year Built: 1920