Skip to content

176 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block84.01
Lot81
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
47%
Improvement Value:$183,200
53%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+6.7%
2024$5,647+12.7%
2023$5,011+4.5%
2022$4,794+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9703, Page 2591Recorded9/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920