Skip to content

44 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 1955

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 6, 1995

Property Information

Block84.02
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
49%
Improvement Value:$258,500
51%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,138+5.6%
2024$7,705+12.1%
2023$6,874+4.7%
2022$6,564+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 5442, Page 500Recorded9/13/1995

Property Built

Built

Year Built: 1955