Skip to content

46 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2005

Property Information

Block84.02
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
43%
Improvement Value:$339,900
57%
Total Assessment$593,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+5.0%
2024$9,156+10.2%
2023$8,306+5.3%
2022$7,891+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 8294, Page 4255Recorded11/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1955