Skip to content

224 Newman Springs RdRed Bank, NJ 07701

Built 2000

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Oct 29, 2001

Property Information

Block84.02
Lot55
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class18
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,427
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,200
38%
Improvement Value:$282,300
62%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+5.2%
2024$7,673+9.5%
2023$7,004+4.3%
2022$6,718+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$164,900

From:

To:

DeedBook 8069, Page 1425NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/19/2001

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 8033, Page 810Recorded7/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5419, Page 480