Skip to content

11 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 2004

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block84
Lot21.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage2,464
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,900
57%
Improvement Value:$308,800
43%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,187+36.6%
2024$9,654-1.5%
2023$9,800-3.0%
2022$10,108+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9424, Page 830Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9050, Page 8112Recorded1/2/2014

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 8430, Page 2046NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004