Skip to content

7 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block84
Lot21.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage2,150
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,900
60%
Improvement Value:$277,000
40%
Total Assessment$689,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519+32.7%
2024$8,684-2.3%
2023$8,888+2.5%
2022$8,670+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 8674, Page 7430Recorded8/29/2007

Property Sale

Sale
$463,500

From:

To:

DeedBook 8443, Page 2884NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004