Skip to content

5 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block84
Lot21.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,774
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,900
63%
Improvement Value:$242,400
37%
Total Assessment$655,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,862+35.2%
2024$8,036-2.0%
2023$8,203+3.0%
2022$7,966+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 9040, Page 3236Recorded10/9/2013

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 8731, Page 1105Recorded7/10/2008

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 8429, Page 3066NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004