Skip to content

3 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 2004

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block84
Lot21.06
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,614
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,900
63%
Improvement Value:$239,200
37%
Total Assessment$652,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,691+40.8%
2024$8,301-1.6%
2023$8,433-0.9%
2022$8,513+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 9389, Page 5535Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

DeedBook 8432, Page 2094NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/26/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004