Skip to content

180 Newman Springs RdRed Bank, NJ 07701

Other Exempt

Last Sale Price
$388,900
Last Sale Date
Feb 24, 1998

Property Information

Block84
Lot63.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionF2
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
96%
Improvement Value:$11,900
4%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$1,757+4.8%
2006$1,676+3.4%
2005$1,621+10.3%
2004$1,470+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$388,900
DeedBook 5697, Page 665

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4563, Page 89