Skip to content

28 Clifford PlRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block85
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
34%
Improvement Value:$361,400
66%
Total Assessment$551,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+4.9%
2024$9,312+8.4%
2023$8,590+5.5%
2022$8,141+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 9316, Page 4974NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 9253, Page 6746NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920