Skip to content

92 W Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block89.01
Lot131
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
56%
Improvement Value:$159,000
44%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,385+6.8%
2024$5,980+17.3%
2023$5,096+3.6%
2022$4,919+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9372, Page 6960NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 8729, Page 4362NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/1/2008

Property Sale

Sale
$13,500

From:

To:

DeedBook 5803, Page 744NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/11/1999

Property Built

Built

Year Built: 1920