Skip to content

106 W Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 1991

Property Information

Block89.01
Lot135
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
57%
Improvement Value:$154,200
43%
Total Assessment$359,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,296+6.8%
2024$5,894+5.8%
2023$5,572+4.0%
2022$5,360+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953