Skip to content

348 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block89
Lot19.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
49%
Improvement Value:$200,300
51%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,912+2.4%
2024$6,748
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9558, Page 6863

Property Built

Built

Year Built: 1920