Skip to content

137-139 Drs James ParkerRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$322,560
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block91
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,200
41%
Improvement Value:$314,800
59%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,640+0.7%
2024$8,580+10.5%
2023$7,762+5.2%
2022$7,379+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,560

From:

To:

Sq Ft1,077DeedBook 9310, Page 3683NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,077DeedBook 9238, Page 2655NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$518,000

From:

To:

Sq Ft897DeedBook 8608, Page 8255NU CodeLove & affection (2)Recorded11/17/2006

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft897DeedBook 8514, Page 6277Recorded11/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1915