Skip to content

288 Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Date
Feb 24, 2015

Property Information

Block91
Lot6.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,500
64%
Improvement Value:$225,200
36%
Total Assessment$633,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,045+7.6%
2024$10,264+22.0%
2023$8,411+2.8%
2022$8,184+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9101, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1915