Skip to content

282 S Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block91
Lot6.09
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
DescriptionF2G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,300
43%
Improvement Value:$285,400
57%
Total Assessment$499,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,786+24.0%
2024$7,084+13.5%
2023$6,243+4.2%
2022$5,994+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915