Skip to content

12 E Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block92
Lot14.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$242,400
56%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,607+5.8%
2024$7,189+28.6%
2023$5,590+30.3%
2022$4,292+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,411DeedBook 9744, Page 7998Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 9384, Page 5143Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 9384, Page 5056NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4794, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1930