Skip to content

19 E Sunset AveRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block92
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage876
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,400
54%
Improvement Value:$160,000
46%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,045+6.9%
2024$5,655+28.7%
2023$4,393+3.4%
2022$4,249+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft876DeedBook 9760, Page 5022Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 8640, Page 8619Recorded3/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 1935