Skip to content

12 Drummond AveRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block93
Lot15.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
48%
Improvement Value:$195,000
52%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,578+6.4%
2024$6,182+21.8%
2023$5,076+4.2%
2022$4,873+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 9604, Page 2618Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 8492, Page 4362Recorded9/6/2005

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 4748, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1935