Skip to content

277 S Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Built 1970

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block96
Lot1.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,400
61%
Improvement Value:$140,700
39%
Total Assessment$365,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,351+0.1%
2024$5,344+18.7%
2023$4,501+3.5%
2022$4,349+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970