Skip to content

46 Newman Springs RdRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$3,275,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block97.01
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1B
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage19,280
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,021,700
28%
Improvement Value:$2,664,000
72%
Total Assessment$3,685,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,927+1.2%
2024$77,002-5.0%
2023$81,073-0.9%
2022$81,774+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,275,000

From:

To:

DeedBook 9153, Page 8071Recorded2/24/2016

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 8408, Page 192Recorded10/13/2004

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 8030, Page 4999NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/23/2001

Property Sale

Sale
$612,200
DeedBook 4881, Page 401