Skip to content

23 Drummond AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$236,200
Last Sale Date
Dec 4, 2007

Property Information

Block97.02
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
46%
Improvement Value:$196,600
54%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,105+6.7%
2024$5,720+10.6%
2023$5,172+4.9%
2022$4,930+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$236,200

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 8717, Page 953Recorded4/17/2008

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5152, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1925