Skip to content

32-34 Willow StreetRed Bank, NJ 07701

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block97
Lot19.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,800
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
30%
Improvement Value:$604,700
70%
Total Assessment$862,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,594+4.0%
2024$14,992+10.9%
2023$13,520-0.8%
2022$13,630+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft7,800DeedBook 8900, Page 2947NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/26/2011

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4725, Page 894