Skip to content

258 Pearl StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Jul 29, 1998

Property Information

Block97
Lot57.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage838
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
60%
Improvement Value:$127,000
40%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,421+0.0%
2024$5,420+19.0%
2023$4,555+3.0%
2022$4,421+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,500

From:

To:

DeedBook 5745, Page 348Recorded8/31/1998

Property Built

Built

Year Built: 1920