Skip to content

352-362 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 1997

Property Information

Block98
Lot10.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionFOODTOWN
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,997,000
33%
Improvement Value:$6,224,000
67%
Total Assessment$9,221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$170,010-17.3%
2024$205,475-3.1%
2023$212,032-0.9%
2022$213,959+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000